Страхи і фобії

Всі ми у своєму житті чогось боїмося, хтось самотності, хтось голоду. Одні – павуків і змій, інші – хвороб, треті – громадського транспорту і т.д. Свої страхи і фобії мають як прості люди, так і видатні особистості. Наприклад, Зигмунд Фрейд страждав агорафобією, боязню відкритого простору, боявся зброї, папороті, числа «62», навіть дивитися людям в очі і те боявся. Юлій Цезар панікував при грозі, Наполеон ненавидів білих коней і котів, Сталін уникав польотів на літаках, а Гітлер до жаху боявся бруду і по кілька разів на день приймав ванну.

Людських страхів і фобій важко перерахувати, така велика їх кількість. Цікавим також є і той факт, що навіть у кожної нації існують свої страхи, хоча є деякі і загальні. Наприклад, англійці бояться павуків, японці – грому, пожежі , землетрусу. Цікаво, що число «13» наводить жах на жителів багатьох країн. В Англії офіційно на рівні закону заборонено вихід кораблів у море 13 числа, хірурги не проводять операції в п’ятницю 13-го . У США, наприклад, в більшості будинків відсутній 13 -й поверх, в лікарнях і готелях немає 13-ї палати або номера, а в Парижі якщо збирається 13 гостей, то за певну плату можна найняти спеціальну людину, яка буде 14 – м гостем.

Необхідно визнати, що ті чи інші страхи або фобії бувають у всіх, просто у кожної людини своя шкала або мірило максимуму і мінімуму. У одних, наприклад, поїздка в ліфті викликає лише легке хвилювання, а у інших та ж ситуація провокує панічний стан з усіма витікаючими наслідками. Страх – це природна захисна реакція організму на можливу небезпеку. Але коли він дає про себе знати в ситуаціях, коли життю нічого реально не загрожує, то доводиться говорити вже про фобії. Більшість наших фобій придумані, намальовані нашою уявою. Безперечно одне: наявність страху заважає нам повноцінно жити. Зі страхом і фобією можна і потрібно боротися.

Для початку потрібно зізнатися самому собі, що страх існує, не робити вигляд, що його немає, прийняти його, іншими словами поглянути в обличчя своєму «ворогу». Піддаючись своїм страхам, пестячи їх і плекаючи, ми, в першу чергу, загальмовуємо свій особистісний розвиток, самі собі заважаємо рости і розвиватися далі. Свої страхи необхідно долати поступово, крок за кроком. Наприклад, Ви боїтеся їздити в громадському транспорті, таке буває. Щоб перебороти відчуття страху для початку просто постійте на зупинці, звикнете до автобусів, тролейбусів . Через якийсь час можете проїхати одну зупинку, а відстань, що залишилася пройти пішки і так далі. Так, буде дуже важко. Тремтячі коліна, ватяні ноги, нестача повітря, стукіт у скронях, підвищення кров’яного тиску – це невід’ємні супутники паніки і страху. Але не можна зупинятися на півдорозі і давати страху одержати над Вами перемогу, потрібно взяти себе в руки і йти далі.

Існує такий метод боротьби з нападами паніки як візуалізація або моделювання . Малюючи в думках ситуацію зі страхом, Ви як би «програєте» можливі обставини, переживаєте їх. Таке регулярне програвання в голові власних страхів поступово зменшує їх значимість. Більш того, при моделюванні страшній ситуації намагайтеся придумати найбільш успішний фінал. Повірте, це добре працює!

Наступним важливим етапом є розслаблення і правильне дихання. Коли людина відчуває страх, м’язи нашого тіла починають мимоволі стискатися, напружуватися. Постарайтеся максимально розслабитися, це зведе страх нанівець. Також слід враховувати і те, як Ви дихаєте під час нападів паніки. Правильна техніка дихання це, мабуть, найкращий помічник у боротьбі зі страхом. Дихайте спокійно і ритмічно, тобто 5-6 секунд повільний вдих, потім затримка дихання на 5-6 секунд і спокійний видих в такому ж темпі 5-6 секунд. Таке дихання сприяє найбільш повноцінному розслабленню.

Дуже навіть непоганим і дієвим методом у боротьбі з фобією визнають творчість. Наприклад, визнаний король жахів Стівен Кінг боїться темряви, літаків , чорних кішок і числа «13». Всі свої страхи він сублімує в творчість, випліскуючи їх на папір. Його колега по перу Едгар Аллан По теж все життя боявся темряви. Сім’я і школа, яку відвідував хлопчик були настільки бідні, що не могли навіть підручники для дітей купити. Учитель математики придумав проводити заняття на кладовищі. Кожен учень вибирав собі могильний пам’ятник і шляхом обчислення з дати смерті дату народження, визначав скільки років прожив померлий чоловік. Знаючи такі факти з біографії Едгара По, не дивно, що він є основоположником світової літератури жахів.

Якщо вже траплось так, що Ви не в змозі впорається зі своїм страхом, то тут вже не обійтися без допомоги психотерапевта. Досвідчений лікар, провівши всі необхідні обстеження, обов’язково підкаже вихід із ситуації, допоможе підібрати відповідне лікування. Буває так, що людину просто потрібно направити в правильне русло, підказати їй, що вона може сама впорається зі своєю проблемою, не вдаючись до застосування ліків. Було б надто просто випити таблетку від страху і невпевненості в собі і все – проблема вирішена.

Найнеприємніше те, що ліками проблему можна лише тимчасово полегшити або навпаки посилити, але ніяк не позбудеться від неї. Необхідно вселити в людину віру в те, що вона зможе якщо не позбудеться, то управляти своїм страхом. Потрібно величезне бажання. Повірте, наші думки матеріальні, варто лише прикласти зусилля і почати діяти!

0 0 голос
Рейтинг статті

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Підписатись на коментарі
Повідомлення про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
×
Тисни «Подобається», щоб почати читати мене в FaceBook
Дякую, я вже з Вами!