Офіційне «народження» коронавірусу датують 31.12.2019 року в місті Ухань країни Китай.
- На той час уже є п’ятдесят дев’ять хворих, але ще жодного смертельного випадку.
- Через місяць уже захворіло більше семи тисяч людей і смерть забрала сто сімдесят людей.
- На сьогоднішній день хвороба підкосила більше вісімдесят одної тисячі жителів планети, дві тисячі сімсот шістдесят дві людини загинуло.
- Тих хто одужав – тридцять тисяч дев’яносто вісім чоловік. Така статистика, яка оперує цифрами і малює нам тенденцію поглинання людства цією страшною хворобою.
А чи великі шанси на одужання має людина, що захворіла коронавірусом, як одужують хворі, коли немає жодної «єдиної пігулки» для лікування?
Вісімдесят відсотків людей, що захворіли мають легкі симптоми перебігу хвороби, вони мають схожість з грипом або застудою. В цих випадках лікарі застосовують таке лікування, як при гострих респіраторних захворюваннях. Коли ж хвороба починає наступати на легені людини, провокувати затримку дихання і переходить в пневмонію – тут починаються уже справжні проблеми. В цих випадках лікарі застосовують терапію, яка підтримує діяльність органів, що є життєво важливими в організмі.
Втома, лихоманка, кашель, слабкість і блювота, діарея – симптоми, які можуть бути у людини, що захворіла коронавірусом.
Лікарі при цьому тримають на контролі кров’яний тиск та температуру тіла, а також ступінь насичення киснем легень. При потребі застосовують режим штучної вентиляції.
Але саме імунна система хворого несе основну відповідальність за його стан. І вона являється основним борцем за здоров’я людини. Таким чином пояснюється той факт, що помирають літні люди і ті, у кого слабкий імунітет, хто має супутні хвороби, якими вони були заражені ще раніше.
Не всі випадки перебігання хвороби коронавірусу мають одинаковий характер. Ймовірність того, що люди мають і вірус, і бактерії, при цьому атака ними організму проходить в один час, є високою. Для одних хворих застосовують в лікуванні антибіотики, а для інших ні. І на сьогодні немає «універсальної пігулки» навіть для боротьби із звичайним грипом, тому ми бачимо, що від нього теж є висока смертність населення.
Медична галузь нам постійно пропонує інновації. Тепер лікарі застосовують у лікуванні коронавірусу препарати, що лікують ВІЛ. Вчені кажуть, якщо вони оправдають їхні сподівання, то можна буде їх доопрацювати і застосовувати у боротьбі з хворобою.
Доктор Фред Аокі, що працює в університеті Манітоби, має свою думку щодо лікування коронавірусу, вона полягає в тому, що в першу чергу потрібно приділити основну увагу тим лікам, які ефективно працюють, коли людина відчула перші симптоми захворювання. Тоді його шкоду можна максимально ліквідувати.
Новинкою в Китаї стало те, що люди, які одужали, здають кров для тих, хто хворіє. У плазмі одужавши виявили антитіла, що борються з коронавірусом. За добу, хворим, яким зробили переливання крові, ставало краще: запалення ішло на спад, в крові збільшився рівень кисню. Проте ці результати потребують незалежної експертизи за межами країни.
Хто ж вважається здоровим після хвороби?
Для того, щоб хворі могли впевнено сказати, що вони вже одужали від коронавірусу, повинні підтвердити, що у них немає симптомів хвороби (про них ми писали вище). Вони повинні два рази пройти РНК-тест і він має бути негативним. Легені, при скануванні, мають бути чистими. Після того, як їх випишуть з лікарні обов’язковий двотижневий карантин удома. При цьому ризик заразитися хворобою повторно зберігається.
Як вберегтися від зараження коронавірусом?
Від двох годин і до дев’яти днів – такий час життя вірусу на поверхні. На скільки він може бути заразним, залежить від матеріалу та умов. А тому, під час загрози вірусу рекомендується частіше мити руки з милом, обов’язково мити фрукти та овочі, інші продукти. Не нехтувати такими профілактичними діями, як:
- м’ясо і рибу споживати після термічної обробки;
- уникати великих скупчень людей;
- не контактувати з людьми, що мають симптоми ГРЗ.
Захисні маски, що продаються в аптеці, від вірусу не захищають. Через посилки, які ідуть з Китаю, вірус також не передається, фрукти теж загрози не несуть.
Передача вірусу статевим шляхом ще доведена не була, але від хворої людини, її речей хвороба може перейти. На сьогодні в Китаї нових випадків захворювання стає менше, та натомість уже вірус прогресує у Європі та інших країнах, а тому спрогнозувати його поведінку на майбутнє важко.
За даними інтернет-ресурсів.