Рубрика «Подорожі» – це одна із улюблених мною тем. ) Поїхали?
Місце зупинки: УГОРЩИНА, м. БУДАПЕШТ.
Час перебування: січень 2020 року.
Ви зустрічали колись чоловіка галантного, заможного, водночас з твердим характером і він ще був трохи егоїстом? Щось таке намалювала, правда? Тобто, когось. Не буду створювати інтригу, таким мені вдруге видався Будапешт. Пишу тепер про це місто, як спогад з 2020 року, щоб залишити собі пам’ятку, а Вам буде маленькою екскурсією, а при нагоді Вашої подорожі – порадою.
Власне, сьогодні не про саме місто, а про те, що я дуже люблю – термальні комплекси. А в Угорщині можна швидше порахувати місця, де немає термалів, а ніж де вони є, бо вся країна розкинулася на цих підземних водах.
Отже, наша екскурсія по місту не включала в себе відвідування термальних комплексів Будапешту, але думка Іри тут була непохитною: «То як? Минулого разу я теж туди не попала, а тепер знову не підемо?» Я ж про них читала, проїздом бачила, а нас туди не поведуть? Та все добре, після екскурсії у нас є вільний час. У хід іде важка артилерія: «Нуу… Вааась…(це до чоловіка) Давай підемо…» Моя міміка на обличчі робить свою роботу. З нашої групи є ще декілька таких, що хочуть купатися, а не на шопінг, і ми своїм ходом рушаємо. Наш гід рекомендує нам декілька купалень, які є в місті. Я ж налаштована відвідати купальні Сечені, що розташовані в міському парку. Гід рекомендує кращі, але вперта Іра поїде тільки в ці, бо вона про них багато начиталася… Ну-ну…
Маленька довідка:
Історія купальні почалася в 1868 році. Тоді відомий інженер Жігмонд Вільмош почав буріння свердловини на території парку. Над джерелом, що було знайдено, в 1881 році була збудована перша купальня, яка отримала назву «Артезіанська купальня».
Споруда досить швидко перестала відповідати великим потребам відвідувачів. Тому, незабаром почалося нове будівництво, яке закінчилося в 1913 році відкриттям нової лікувальної купальні. Нова будівля уособлювала риси необароко. Протягом наступних десятиліть, її ще неодноразово видозмінювали. В 1927 році, була збудована купальня з пляжем, яку в 60-х рр. стали використовувати і взимку.
Сьогодні, вода в купальню надходить с джерела Св. Іштвана, що знайшли ще в 30-х рр. минулого століття. Вода піднімається з глибини 1256 м. з температурою у 77 градусів по Цельсію. Завдяки таким показникам, джерело називають найгарячішими у всій Європі. Щодня з нього використовуються 6000 кубічних метрів рідини, яких вистачає на роботу кількох купалень.
Добрались ми до термалів швидко. Станція метро «Szechenyi furdo» і ти вже біля басейнів. Ага, слово «басейн» тут краще не вживати, бо місцеві його сприймають як якесь погане. Отже, ми прибули на місце.
Людей, щоб придбати квиточок, море, ціна за купання чимала. У касах сидять пані, які своїм виглядом показують, що розуміти вони нас не хочуть, якщо тобі потрібно, то вчи мову. Квиточки ми взяли, ідемо до роздягалень. Вказівників немає, ідеш туди, куди ідуть усі. Роздягальні на чоловічі і жіночі не поділені, зони на вхід-вихід не розділені також: хтось іде по коридору в курточці, а хтось в плавках. Про санітарію говорити не буду, бо її немає.
Одним словом, басейни відкриті і закриті. Якщо немає з чим порівняти, то може комусь сподобається. Я була розчарована, людей досить багато, плитка в басейнах відпадає, відвідувачі масово ходять босоніж. Немає порядку в організації відпочинку. Ну, що Іро? Ти ж сюди ну дуууже хотіла…
Ходила я там і згадала нашого гіда, що не рекомендував нам відвідувати ці купальні. Тішило лиш те, що це архітектурна пам’ятка. Сказати, що це СПА-зона не можна, релаксувати ти не будеш. Фото зробила мало, бо була розчарована, хотілося вже іти до виходу. Якось так… А якщо з іншої сторони подивитися, то відвідала те, що хотіла, це теж «плюс»!
Ще напишу про купальні Мішкольц-Тапольца в Угорщині, але це згодом.